Menu:

Hrad Trosky a jeho okolí

Mezi jedny z nejnavštěvovanějších hradů v celé České republice patře cela určitě hrad Trosky. Jestliže se člověk vydá do Krkonoš, neměl by návštěvu takovéhoto historického skvostu vynechat. Když už ale budete chtít právě na tento hrad vyrazit, není určitě od věci znát o tomto hradu alespoň základní fakta.

V první řadě je třeba říct, že tato krásná památky je přímo zasazena do nedotčené přírody Českého ráje. Vyrazit právě na tento hrad mohou jak turisté z blízkého okolí, tak i turisté z dálky, kteří si seženou kvalitní ubytování, o které určitě v Krkonoších není nouze. Velmi dobrou volbou je třeba ubytování Paseky nad Jizerou, které je typické zejména tím, že se jedná o velmi malou obec, která je schopna nabídnout jak soukromí, tak i skvělou výchozí pozici právě například k návštěvě hradu Trosky. Podívejme se tedy blíže na hrad Trosky a ukažme si, o jakou památku se vlastně jedná. Hrad Trosky pochází již z období konce 14. století, kdy jej nechal vystavět Čeněk z Vartemberka. Díky hradu měly být velmi dobře zabezpečeny všechny statky tohoto šlechtice. Ostatně samotný penzion Paseky nad Jizerou nacházející se v Pasekách nad Jizerou, ty  jenom pro ilustraci vznikly jako obec až v 16. století. Hrad Trosky je typický hlavně svými dvěma věžemi, které se ční nad krajinou. Jde o vyšší věž zvanou Panna, která se nachází ve výšce 60 metrů a o nižší věž s názvem Baba, která je o deset metrů položena níže. Jádro celého hradu je ze dřeva a v minulosti bylo tvořeno krásnými paláci.

Trosky se vyznačují také nádhernými vyhlídkami. Jestliže nejedete třeba v zimě, je hrad nedostupný, zcela určitě stojí zato jej navštívit. Pokud tedy zvolíte již zmiňované ubytování, které nabídne penzion Paseky nad Jizerou, tak můžete spojit krásnou dovolenou s návštěvou tohoto historického skvostu. Určitě na takovéto dovolené není možné prodělat jak finančně, tak i z hlediska množství zážitků.  

10. 10. 2011